HABERLER

Residen Evil 7 İçin İpuçları

Resident Evil serisinin en yeni oyunu olan Resident Evil 7, sonunda çıkışını gerçekleştirdi ve birçok korkusuz oyuncu, bu korkunç oyuna adımlarını attı bile. Peki, oyuna adımınızı attınız da, attığınız o adımlar tam olarak yere basıyor mu? Daha açık söylemek gerekirse, ne yaptığınızı biliyor musunuz? Eğer bu sorumuza cevabınız hayır ise, çok doğru habere tıkladınız. Çünkü bu yazımızda sizlere önemli ipuçları vereceğiz. Fakat şimdiden söyleyelim, eğer oyunun sonlarına geldiyseniz veya sıkı bir Resident Evil serisi oyuncusuysanız, bu ipuçlarımız pek işinize yaramayabilir. Çünkü bu yazımızı hazırlarken, oyuna yeni başlamış oyuncuları ve henüz Resident Evil 7 ile yeni tanışmış oyuncuları düşündük. Fakat sıkı oyuncular da mutlaka birkaç ipucu kapacaktır gibi sanki.

Resident Evil 7 için başlangıç ipuçları

Etrafınızı İyi Dinleyin

Bazı Resident Evil oyunlarında olduğu gibi, bu oyunda da etrafınızı dinlemeniz çok önemli. Evet, oyunda çok fazla çevre/ambiyans sesleri var ve bu seslerden çoğu, oyun içerisindeki hiçbir düşmana ait değil. Fakat oyunun bazı noktalarında, özellikle de düşmanınızdan saklanırken/kaçarken, etrafınızı dinleyebilmeniz çok önemli. Çünkü düşmanınızı göremeyeceğiniz bir noktadaysanız, seslerin nereden geldiğini tahmin ederek, düşmanınızdan çok daha rahat saklanabilirsiniz veya kaçabilirsiniz. Bu yüzden oyunu kulaklıkla da oynamanızı önerebiliriz.

Her Yere İyice Bakın.

Birçok oyunda çevreden eşya/ganimet toplamak oldukça önemlidir. Fakat Resident Evil 7 ile bu durum çok daha önemli oluyor. Çünkü bu oyunda bir de hayatta kalma durumunuz var. Eğer bir bölüm sonu canavarına merminiz veya canınız olmadan giderseniz, ölmeniz çok büyük bir olasılık. Aynı şekilde, etrafa bakıp silah bulmanız da önemli. Oyun her zaman bu silahları sizin gözünüze sokmuyor. Arayıp, bulmanız gerekiyor. Silahlar haricinde, yolunuzu daha rahat bulabilmeniz için haritaları da bulmanız lazım. Antika paralar, tamir kitleri, toplanabilir/koleksiyon eşyaları… Bunların hepsi oldukça önemli. Gerekirse her köşeye bakın, gizli hazineleri bile bulabilirsiniz.

3079143-beginning_hour_008_1465868662

Haritanızı Kullanın

Eğer oyunları çok hızlı oynayan, eğitici bölümleri pek takmayan oyunculardansanız, oyunda bir harita sistemi olduğunu şimdi bile öğrenmiş olabilirsiniz. Evet, oyunda bir harita var. Eğer yolunuzu daha kolay bulabilmek istiyorsanız, kaybolmak istemiyorsanız veya bazı hazinelerin yerini tespit ettiyseniz ve haritayı bunun için kullanmak istiyorsanız, biraz önce dediğimiz gibi her köşeyi aramanız gerekiyor. Çünkü haritanız, sadece siz harita parçalarını bulursanız tamamlanıyor. Yani oyunun tüm haritası, en baştan açık bir şekilde size verilmiyor.

Korunmayı Unutmayın

Korunmak, gerçek hayatta olduğu gibi, Resident Evil 7 evreninde de oldukça önemli. Evet, düşmanlarınızdan saklanarak, kaçarak kurtulabiliyorsunuz. Olmadı, bütün bir şarjörü düşmanın kafasına boşaltarak, onu öldürebiliyorsunuz da. Fakat bu oyunda biraz daha taktiksel davranmakta fayda var. L1/LB tuşları ile konsolda korunabiliyorsunuz gelen saldırılardan. Bu korunma tabii ki sınırsız değil ve az da olsa canınızı götürüyor, fakat bir baltanın kafanıza saplanması ile elinize saplanması arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca oyunun başlarında kazandığınız bıçak ile, doğru zamanlama yaparsanız düşmanları karşı atak da yapabiliyorsunuz.

resident-evil-7-10

Arkanızdan Kapıları Her Zaman Kapatın

Düşmanınızdan hızlı bir şekilde kaçarken de, sakin bir şekilde eşya/ganimet ararken de mutlaka girdiğiniz odaların kapısını kapatın. Bu, sizin hem daha güvende hissetmenize olanak sağlayacaktır, hem de eğer kovalanıyorsanız, düşmanın odaya girme hızını yavaşlatacaktır. Böylece zaman kazanabilirsiniz. Yalnız unutmayın, her düşman kapıyı kullanmayabilir. Kapıyı kapatmanıza bozulan bir düşman, beton duvarı kırıp, girebilir. Yerinizden zıplamaya hazır olun o anda.

Envanter ve Depo Sistemini Akıllıca Kullanın

Oyundaki karakterlerden birinin kimliğini, mail kopyasını veya kasetini sürekli envanterinizde saklamak zorunda değilsiniz. Envanteriniz zaten oyun ortalarına kadar oldukça küçük olacak ve bu yüzden, birçok yeni eşya alımında sıkıntı yaşayabilirsiniz eğer biraz önce bahsettiğimiz eşyaları envanterinizde saklamaya devam ederseniz. Bu yüzden güvenli bölgelerde yeşil bir kutu var. Bu kutu, sizin deponuz. Bu depoya birçok kullanmadığınız eşyayı, aşırı fazla merminizi ve şimdilik işinize yaramayacak eşyaları koymanızı öneririz. Envanteriniz küçük olacağı için bir bölüm sonu canavarı dövüşü sonunda düşecek önemli bir eşyayı almak için, mermilerinizi atmak zorunda kalmayın.

resident-evil-7-14

Antika Paralar Sizin Her Şeyiniz

Oyuna başladığınız andan itibaren sürekli olarak antika paralar bulacaksınız fakat bu antika paralar, oyun başladıktan birkaç saat sonra işe yaramaya başlıyor. Tam da bu sebepten ötürü, bu paraları en başta değersiz görebilirsiniz fakat tam tersi. Bu paralar, sizin silahlarınızı veya özelliklerinizi geliştirmenizde işe yarıyor. Yani oyunun en önemli şeyi. Siz ne olursa olsun, bu antika paraları envanterde yer kalmadı diye yere atmayın.

Oyunun Ayarları ile Oynayın

Oyunun varsayılan ayarları, oldukça garip. Özellikle de kamera dönme hızı. Bu yüzden oyuna başladığınız zaman çok garip hissedebilirsiniz. Bu hissi üzerinizden atmanız için kamera hızını 6 ile 8 civarına çekmenizi öneriyoruz. Ayrıca daha hızlı tepkiler için de Camera Acceleration özelliğini kapatmayı deneyebilirsiniz. Böylece etrafınıza daha rahat göz atabilirsiniz.

resident-evil-7-screenshot-003

Daha Fazlasını Göster

Mustafa Büyükgök

17 Yaşındayım. League of Legends , Counter Strike:Global Offensive , SinglePlayer Oyunlar , vb. oynamayı severim...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close